Systemy wbudowane

Działalnością w sferze systemów wbudowanych zajmują się:

 • Piotr Miedzik

  Embedded Linux
 • Tomasz Kuźma

  Embedded IOs
 • Wojciech Fornal

  Embedded Windows
 • Tomasz Janicki (tomasz.janicki.tj@gmail.com)

  SYS/BIOS (DSP/BIOS)

Jeśli jesteś zainteresowana/y naszymi projektami lub współpracą kliknij tu. Jeśli interesują Ciebie informacje szczegółowe (linki zewnętrzne) kliknij na kącik linków. Czytaj dalej jeśli chcesz się zapoznać z tematyką systemów wbudowanych.
 

Wstęp

System wbudowany (Embedded system) jest to system komputerowy (sprzęt + oprogramowanie) dedykowany do pewnej funkcji - przykładem systemu wbudowanego (niekoniecznie z zaawansowanym systemem operacyjnym) jest "stara dobra" Nokia 6610i.
System komputerowy jest bardzo szerokim i ogólnym pojęciem, stąd w żargonie inżyniersikm przez system wbudowany mamy na myśli najczęściej (chociaż niesłusznie) sam system operacyjny:

 • w odpowiedni sposób odchudzony ze zbędnych funkcji,
 • dedykowany pod dane rozwiązanie (co często sprawia, iż należy modyfikować nawet kod samego jądra),
 • pełniący często tylko jedno zadanie (np. translację danych z Ethernetu na komunkację po interfejsie RS232 - przykład),
 • który jest integralną częścią projektu, co sprawia iz rozmyte staje się jakie funkcje pełni sprzęt, a jakie oprogramowanie (jedno bez drugiego nie pełni żadnej funkcji),
 • i jest to Linux/Unix :)
  - jeżeli jest to inny system operacyjny warto to jednoznacznie zaznaczyć, gdyż ogrom świata opiera swoje rozwiązania systemów wbudowanuch właśnie o Linux'o/Unix'o-podobne systemy operacyjne - przykładem jest Android, lub nawet sam IOs.

 

Typowy projekt systemu wbudowanego

TBD

 

Nasza działalność

Obecnie w kole naukowym w ramach specjalności związanej z oprogramowywaniem i tworzeniem systemów operacyjnych dla systemów wbudowanych (opartych głównie o ARM'y) tworzone są projekty związane z: komputerami przemysłowymi, kamerami oraz SmartPhone'ami i tabletami. W najbliższym czasie planujemy również utworzenie projektu kamerowego na bazie platformy sprzętowej Zynq.

Jeśli jesteś osobą ciekawską i chcesz zobaczyć jak to wszystko działa lub też chcesz się wdrożyć w tematy HDL, ale nie bardzo wiesz jak i gdzie zacząć, to zachęcamy do odwiedzenia nas na 6 piętrze - pokój 603B. Możesz też napisać e-mail do wymienionych osób.

Osoby posiadające już umiejętności zapraszamy do dołączenia do koła w celu realizacji bardziej zaawansowanych projektów, które przy odrobinie wysiłku mogą stać się nie tylko dobrą zabawą, ale również waszą pracą dyplomową!