Jako Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej zajmujemy się kompleksowym projektowaniem i wykonywaniem urządzeń pomiarowych i elektronicznych: od projektu koncepcyjnego, poprzez schemat elektryczny, projekt płytki drukowanej PCB, projekt obudowy, oprogramowanie (firmware i software) do uruchomienia finalnego oraz testowania urządzenia. Zapraszamy do pracowni PERG, Wydział EiTI, pok. 603B oraz 230.
Mobile Measurement System
Konfiguracja sprzętowa zalezna jest od połączenia jednostek w MMS. Smartfony typowo wyposażone są w interfesj USB [lub IDOCK w przypadku Apple], który jest połączeniem szeregowym. W takiej konfiguracji uzytkownik musiałby podłączać się do każdego urządzenia z osobna, co prowadzi do zbyt licznej fizycznej ingerencji przez użytkownika w system połączeń. W założeniu MMS ma być widziany przez użytkownika jako "czarna skrzynka". W takiej konfiguracj zbyt mało całego MMS mieści się ów "czarnej skrzynce".
Rozwiązaniem poprzedniego problemu mógłby być HUB USB - co zminiejszałoby fizyczną ingerencję uzytkownika w MMS - podłączałby tylko jeden kabel. Takie rozwiązanie prowadzi jednak do zbyt dużej ilość okablowania po stronie projektowanego MMS - problemy ze skalowalnością.
Jedynym pasujuącym dla użytkownika rozwiązaniem są interfesjy bezprzewodowe. Jednostki FMS również mogą być wyposażone w interfesjy bezprzewodowe co rozwiązywałoby dostatecznie problem ze skalowalnością.
Niestety jednostki FMS typowo nie muszą być dużymi modułami. Mogą to być low-cost'owe rozwiązania nie zawierające fizycznych ani logicznych warstw RF - a np. tylko interfejs I2C do komunnikacji z czujnikiem znajdującym się na FMS. Rozwiązaniem mogłoby być tworzenie FMS opartych o interfejs Ethernet tak by dało się jednostki FMS podłączać do adaptorów RF - dostępnych jako "off-the-shelf". Niestety implementacja fizycznej i loginczej warstwy Ethernetu nie jest rozwiązaniem najtańszym.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest unwiersalna platforma M2M. Jednostki FMS są podłączone poprzez różne liczne [prsote i tanie w implemntacji] interfesjy tj. SPI, I2C, UART. Jednostka M2M w sposób transparentny łączy się z użytkownikiem wykorzystując interfesjy RF, stanowiać w ten sposób most.
Urządzenia stanowiące na dzisiejszy dzień MMS:
- SensorBox stanowiący jednostkę M2M: I2C<->GPRS, UART<->GPRS lub SPI<->GPRS,
- Armputer V1 - stanowiący webowy oscyloskop,
- Armputer V2 - stanowiaćy jednostkę M2M z "prostych interfesjów" na tj. Bluetooth i GPRS,
- Zestaw uruchomineiowy Iphone wraz z MacBook.
Na potrzeby grantu tworzona jest nowa wersja Armputera zawierająca nowy interfesj WIFI oraz szybszy procesor, ethernet oraz pamięci. Wersja V3 będzie kompatybilna z nakładkami stworzonymi dla wersji V2
Postępy oraz plany zw. z trzecią wersją Armputera zostały zaprezentowane na kilku kolenych slajdach. W planach jest obecnie powtórne zweryfikowanie schematów gdyż pojawiała się na rynku opcja kupienia w pojedynczych sztukach układu warstwy fizycznej integrujących w jednym układzie scalonym BLE + WIFI.
Attachment | Wielkość |
---|---|
MMS_v3.pdf | 1.21 MB |
- Printer-friendly version
- Login to post comments